flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Вражаюча статистика розгляду справ про домашнє насильство

26 лютого 2020, 17:20

Домашнє насильство – це один з різновидів насильства, яке скоюють близькі один до одного люди (родичі або члени сім’ї), які мають тісні стосунки (кровні, емоційні, шлюбні, інтимні, господарські), та які пов’язані між собою. Виділяють 4 види домашнього насильства: фізичне, психологічне, економічне, сексуальне. Існують певні характерні особливості домашнього насильства: повторюваність та систематичність, наявність влади та контролю з боку кривдника; насильницькі дії між близькими людьми; висока ймовірність посилення насильства.

В Україні відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – ст. 173-2 КУпАП), яка передбачає покарання за вчинення такого правопорушення у виді штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративного арешту на строк до семи діб. Якщо особа протягом року після притягнення до відповідальності за домашнє насильство повторно вчинить аналогічне порушення, їй загрожуватиме покарання у виді накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Упродовж 2019 року в провадженні суддів Новокаховського міського суду перебувало 666 справ відносно осіб, що скоїли адміністративне правопорушення за ст. 173-2 КУпАП, з яких на кінець звітного періоду розглянуто з ухваленням судового рішення 298 справ, до Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області на доопрацювання повернуто 355 справ, залишились нерозглянутими 13 справ. Загальна сума накладених стягнень у виді штрафу складає 20 655,00 грн., з яких добровільно було сплачено лише 9 265,00 грн.

Таким чином, у 2019 році переважна більшість адміністративних матеріалів – 53,3%, поверталась судом на доопрацювання до поліції. Деякі справи суд направляв на доопрацювання неодноразово, що в кінцевому підсумку призвело до закриття в них провадження у зв’язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності. Відповідно до статистичного звіту за 2019 рік, суд закрив провадження через закінчення строків притягнення порушників до адміністративної відповідальності у 172 справах, що складає чверть від усіх справ про домашнє насильство, що перебували в провадженні суддів Новокаховського міського суду.

Вік правопорушників, матеріали відносно яких розглядались суддями Новокаховського міського суду протягом 2019 року, варіюється від 17 до 75 років.

Не слід також уважати, що за вчинення насильства в сім’ї відповідають лише чоловіки. Як свідчить сувора статистика, протягом 2019 року в провадженні суддів Новокаховського міського суду перебували матеріали про притягнення до відповідальності за домашнє насильство 47 жінок.

Окремі правопорушники, у тому числі, жінки, двічі протягом 2019 року притягались до адміністративної відповідальності за вказаною статтею КУпАП. При цьому слід зазначити, що особа, яку вже було тричі визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути притягнута до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Статтею 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» закріплено право постраждалих від домашнього насильства осіб звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника. Протягом 2019 року заяви (клопотання) про видачу обмежувального припису стосовно кривдника Новокаховським міським судом не розглядались.