flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Електронні повістки набувають поширення

21 січня 2014, 16:47

    Суди мають стати більш доступними для людей, а витрати на розгляд справ - значно скоротитися. Для реалізації цього завдання Державна судова адміністрація поступово впроваджує систему «Електронний суд». Однією з її складових є надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) повісток у вигляді СМС-повідомлень.

Процесуальне законодавство дозволяє викликати осіб по телефону (ч. 1 ст. 135 Кримінального процесуального кодексу) чи за допомогою засобів зв’язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику (ч. 6 ст. 74 Цивільного процесуального кодексу).

З 1 жовтня в усіх судах загальної юрисдикції запрацювала послуга надсилання СМС-повісток. Відтоді кожний охочий може подати до суду заявку про отримання повістки в електронній формі за допомогою СМС-повідомлення у відповідній справі, вказавши номер мобільного телефону. Результат доставлення повістки автоматично розміщується у відповідному електронному реєстрі автоматизованої системи документообігу. Працівник апарату суду роздруковує таке повідомлення та долучає його до матеріалів справи.

«Ми створюємо умови як для працівників судів, так і для громадян. Ми повинні покращувати доступ людей до правосуддя, вони не повинні чекати, коли судова система буде фінансуватися в повному обсязі - необхідно зробити доступ до суду більш зручним і комфортним для громадян», - зазначав на одній із прес-конференцій голова ДСАУ Руслан Кирилюк.

Так, завдяки новій послузі працівники апарату суду витрачають менше робочого часу на відправлення повісток поштою: не потрібно роздруковувати повістку, клеїти марки, нести лист у поштове відділення. Йдеться про економію не лише часу, а й бюджетних коштів: на поштове розсилання повісток, на витратний матеріал (папір, конверти, марки тощо).

Фахівці підрахували: в середньому при надсиланні судової повістки у вигляді СМС-повідомлення її вартість зменшується приблизно у 8 разів. Одна повістка складається з 214 до 859 символів, а це – 4-13 СМС-повідомлень. Одне повідомлення коштує приблизно 60-70 коп. Тобто СМС-повістка обійдеться суду в 3-9 грн.

Як показала практика, суди відправляють електронні повістки, які в середньому складаються з п’яти СМС-повідомлень. Тобто середня ціна такої повістки - 3,5 грн. А от поштове відправлення обходиться судам набагато дорожче: 3,5 грн. потрібно заплатити лише за повідомлення про вручення листа. А ще не потрібно забувати про вартість конверта, марок, рекомендаційного листа.

До того ж за допомогою СМС-повідомлень громадяни оперативніше отримують інформацію про час та місце проведення засідання, зменшується ризик втрати інформації чи взагалі недоставлення її до адресата.

За інформацією ДП «Інформаційні судові системи» (дані за період з 20 вересня до 19 грудня 2013 р.), місцеві та апеляційні загальні суди надіслали 69870 електронних повісток (319294 СМС-повідомлень). Лідери - суди Дніпропетровщини (місцеві та апеляційний), які направили 17 тисяч СМС-повісток. Трохи менше повідомлень отримали громадяни від храмів Феміди Херсонської області - 11,6 тисяч.

Надсилання повісток у вигляді СМС-повідомлень - один із кроків до спрощення доступу громадян до правосуддя, до зменшення навантаження на працівників апарату суду, економії бюджетних коштів та часу.

       За матеріалами публікації видання «Закон і Бізнес» «СМС кличе на процес. Не всіх» №3 (1145) 18.01-24.01.2014