В черговому номері газети «Нова Каховка», який вийшов з друку 11 грудня 2013 року, в рубриці «Правосуддя» розміщене інтерв’ю в. о. голови Новокаховського міського суду Херсонської області С. В. Пилипенко, яке пропонуємо вашій увазі.
Сергій Пилипенко: «Наше покликання - забезпечити верховенство права»
Щороку, з 2000-го, 15 грудня працівники судової системи відзначають професійне свято, яке об’єднує тих, хто повинен віддано виконувати свої високі обов’язки в ім’я законності, справедливості, гуманізму і захисту прав людини.
З цієї нагоди – розмова з в.о. голови Новокаховського міського суду Сергієм Пилипенком.
– Сергію Васильовичу, розкажіть, будь ласка, на прикладі Новокаховського суду, як відбувається трансформація судової системи з органу примусу в гілку влади, покликану здійснювати державний захист прав та свобод людини і громадянина?
– Судова гілка влади – незалежна, і втручання в її діяльність є неприпустимим. Це – беззаперечна умова, тому що є важливим інструментом захисту загальнолюдських цінностей, гарантованими Конституцією.
Слово «примус» асоціюється з певними фізичними діями, але у правовому розумінні розумний примус – необхідний інструмент забезпечення законності. Суд – це незалежний арбітр, його покликання – забезпечення законності, прав і свобод, верховенства права.
– Чи є в практиці цивільні справи за скаргами на неправомірні дії органів державної влади і місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб? Наскільки новокаховчани усвідомлюють, що такі звернення – один із найдієвіших засобів захисту їхніх інтересів?
– За перше півріччя розглянуто 75 адмінпозовів (набагато менше, ніж минулого року), в яких відповідачем є суб’єкт владних повноважень, з них 46 задоволені. З 2010 по 2012 рік надійшло 7 тисяч позовів пенсіонерів-«дітей війни» на дії Пенсійного фонду. Сьогодні таких справ – 150.
Найчастіше з адмінпозовами звертаються щодо скасування рішень адмінкомісії виконкому, постанов у справах про адміністративні правопорушення, визнання протиправними дій суб’єктів владних повноважень та ін. Звернення новокаховчан про поновлення їх прав свідчить про зростання правової культури суспільства, віру в ухвалення справедливого рішення.
Важливо відзначити, що з кожним роком зменшується кількість таких звернень. Це результат того, що і владні структури працюють вже більш фахово, і свідчить про те, що суспільство сприймає суд як найдієвіший спосіб захисту прав.
– Як впроваджується концепція автоматизації судової влади, зокрема системи «Електронний суд»?
– Завдяки проекту «Електронний суд» 15 серпня у нас були зареєстровані перші заяви на отримання процесуальних документів в електронному вигляді, з 26 вересня судові повістки за заявами учасників процесу надсилаються у вигляді SMS, адже це – оперативно, економить кошти.
Крім того, з 1 серпня судові засідання ми можемо проводити в дистанційному режимі завдяки системі відеоконференцзв'язку. Це економить час і кошти учасників процесу, прискорює розгляд справи. Особлива значимість конференції – при розгляді кримінальних проваджень, в яких обвинувачені перебувають під вартою. Більшість установ пенітенціарної служби обладнані системами відеоконференцзв'язку, тому, за згодою обвинуваченого, суд може, з дотриманням конституційних прав громадянина, розглянути кримінальне провадження в оптимальні розумні строки.
Станом на 9 грудня учасникам судового процесу направлено 2687 SMS-повідомлень (це – 593 повістки), проведено 43 відеоконференції (26 – в цивільних справах, 6 – в адміністративних, 11 – в кримінальних провадженнях).
Очікуємо черговий етап реалізації концепції галузевої програми інформатизації судів, коли буде встановлений інформаційний кіоск, аби відвідувачі могли отримати інформацію про рух справ, дати розгляду, тексти рішень тощо.
Сьогодні, аби дізнатись про нашу діяльність, ставки судового збору, списки справ, призначених до розгляду, розклад проведення відеоконференцій тощо можна звернутись на офіційну веб-сторінку Новокаховського міського суду веб-порталу «Судова влада України». Налаштовуємо Wi-Fi роутер, аби всі учасники судового процесу мали доступ до безкоштовного інтернету
– Чи задовольняє очолюваний вами колектив організаційне, фінансове та матеріально-технічне забезпечення? Чи створені повноцінні умови роботи?
– Триває систематичне недофінансування судів. За даними голови Державної судової адміністрації Р. Кирилюка дефіцит асигнувань нинішнього року сягнув 3,2 млрд. грн.
Наприклад, якщо комп’ютери мають всі судді, то близько половини співробітників апарату вимушені працювати на особистих ноутбуках. При цьому велика кількість техніки морально застаріла, потребує заміни або капітального ремонту через значне перевищення нормативного навантаження.
Наше приміщення будувалось в 1977 році з розрахунку на двох суддів, не відповідає нормативним вимогам. Через брак площі немає належних умов для здійснення правосуддя (достатньої кількості залів засідань, нарадчих кімнат, кабінетів для працівників апарату, приміщень для судових розпорядників, прокурорів, адвокатів, свідків, передбачених процесуальним законодавством).
Колишній наш очільник, а нині голова апеляційного суду Херсонської області О. І. Коровайко ініціював зведення нової будівлі. Виділена земельна ділянка, розроблено робочий проект, але кошти… не перераховуються. Вартість будівництва, за проектом, розробленим у 2007 році, – 10 млн. грн. Завдяки Олександру Івановичу прибудували декілька кабінетів площею 100 кв. м, але цього недостатньо.
– Як забезпечуються охорона та безпека суддів, громадський порядок під час судових засідань?
– Ця функція покладена на спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон». Крім того, діє служба судових розпорядників, які забезпечують додержання правил, виконання розпоряджень головуючого в засіданні.
Погроз суддям, ексцесів у нас не було, за винятком одного, коли засуджений до позбавлення волі за збут наркотиків стільцем розбив оргскло бар’єрного загородження товщиною 0,5 см.
– Як вдосконалюється система статистики, діловодства, документації та архівної роботи?
– З 1 січня 2011 року діє автоматизована система документообігу. Її призначення – полегшити доступ громадян до інформації, крім того, – об’єктивний та неупереджений розподіл справ між суддями (за черговістю, з урахуванням рівної кількості для кожного, вірогідності, завантаженості, спеціалізації тощо).
Концепція галузевої програми інформатизації судів передбачає, що наступного року запровадять підсистеми «Судова статистика», «Судова практика», «Аналітика» та «Електронна бібліотека суду».
– Які показники маєте щодо часу розгляду справ різних категорій, який коефіцієнт навантаження на кожного з суддів? Тобто яка ефективність роботи нашого суду?
– Розумний строк розгляду справ згідно законодавства – близько двох місяців. Так, у ІІІ кварталі в проваджені у нас перебувала 4631 справа, розглянуто 3937. Із них 371 – кримінальні справи та провадження відносно 298 осіб; 1428 – цивільні (101 – в порядку Адмінкодексу, 1146 – про адмінправопорушення), 964 – інші справи та матеріали.
Якість розгляду кримінальних справ та проваджень – 97,3% цивільних – 98,4%, про адмінправопорушення – 99,8%, інших – 98,2%.
Середньомісячне навантаження становило 115,4 справи на кожного суддю.
За розкладом у нас 8 суддів, працює шестеро. Ми з нетерпінням чекаємо з відпустки по догляду за дитиною голову нашого суду Наталю Матвєєву. Для заняття наявної вакантної посади судді Вищою кваліфікаційною комісією суддів України до Вищої ради юстиції направлені документи про рекомендацію кандидата на посаду судді вперше. Всього державних службовців – 26.
Напередодні професійного свята хотів би всіх привітати, побажати здоров’я, злагоди, благополуччя, натхнення, помічникам та секретарям – збільшення зарплатні (мінімальна для спеціалістів з вищою освітою – це потребує доопрацювання). Особливі слова подяки – архіваріусу Галині Жупині, яка працює тут із дня заснування суду. За рішенням ради суддів загальних судів за багаторічну сумлінну працю вона нагороджена грамотою.
Зі святом вас, шановні!
Спілкувалась Тамара Путілова
Газета «Нова Каховка» №50 від 11.12.2013 року.