flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Конституційний Суд України розглянув питання сплати судового збору за позови в інтересах суб’єктів авторського права

12 грудня 2013, 14:56

 За третіх осіб

Творчим асоціаціям не вдалось уникнути сплати судового збору

Чи звільняють від сплати судового збору організації колективного управління авторськими правами? Якщо до цього часу позиція судів різнилася, то після рішення єдиного органу конституційної юрисдикції питань не залишилося.

Кожен зобов’язаний сплачувати податки та збори в порядку й розмірах, установлених законом. Так визначено в Конституції. Але на практиці часто-густо ця норма нівелюється бажанням витлумачити закон на свою користь, аби уникнути такого обов’язку. Наприклад, після ухвалення закону «Про судовий збір» від 8.07.2011 №3674-VI чимало законодавчих ініціатив, як повідомляв «ЗіБ», були спрямовані на те, аби звільнити той чи інший державний орган від сплати судового збору. Та, виявляється, і в самому законі є положення, що за певного тлумачення вможливлює ухилення від цього платежу.

Так, у своєму зверненні до Конституційного Суду асоціація «Дім авторів музики в Україні» наводить факти, коли одні господарські суди беруть до розгляду її позовні заяви та скарги в інтересах суб’єктів авторського права й суміжних прав без сплати судового збору, а інші - повертають їх. Бо в одному випадку вважають асоціацію громадською організацією, для якої передбачено пільги зі сплати збору, а в іншому - ні.

Аналізуючи ситуацію, у рішенні від 28.11.2013 №12-рп/2013 (суддя-доповідач - Юрій Баулін) КС зазначив, що закон «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.93 №3792-XII визначає організації колективного управління як юридичні особи, які «здійснюють управління на колективній основі майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав та не мають на меті одержання прибутку». Відповідно ж до Цивільного кодексу такі організації є непідприємницькими товариствами — юридичними особами приватного права. До них належить і неприбуткова, некомерційна господарська асоціація «Дім авторів музики в Україні».

Такі організації, як передбачено п.«г» ч.1 ст.49 закону №3792-XII, «у разі наявності повноважень, передбачених статутними документами, та доручень суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав організації колективного управління можуть вчиняти дії щодо захисту прав цих суб’єктів, у тому числі шляхом звернення до суду». Отже, констатується в рішенні КС, «організації колективного управління як юридичні особи приватного права, що створені суб’єктами авторського права і (або) суміжних прав, здійснюють свою діяльність з управління майновими правами вказаних суб’єктів на підставі укладеного з ними письмового договору, в якому встановлено вичерпний перелік повноважень цих організацій, у тому числі вчинення дій щодо судового захисту майнових прав».

Водночас, за законом №3674-VI, серед суб’єктів, які звільняються від сплати судового збору, визначені державні органи, підприємства, установи, організації (п.7 ч.1 ст.5). Як визначив Суд, «словосполучення «державні органи, підприємства, установи, організації» характеризує логічно пов’язані однорідні означувані слова «органи», «підприємства», «установи», «організації». І саме в такому контексті наведене словосполучення є лексично та граматично завершеним. Тобто «від сплати судового збору звільняються лише державні органи і державні підприємства, установи та організації, які звернулися до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством». Асоціація до таких суб’єктів не належить.

Не можна вважати її й належною до громадських організацій, для яких також передбачено звільнення від сплати судового збору, якщо вони звертаються із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством. Адже, як зазначив Суд, громадськими вважаються тільки такі організації, які зареєстровані й діють відповідно до закону «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 №4572-VI.

Натомість непідприємницькі товариства, які не є громадськими об’єднаннями, утворюються на підставі інших законів. Зокрема, організації колективного управління створюються, підлягають реєстрації, провадять та припиняють свою діяльність відповідно до закону №3792-XII. Тобто, як констатується в рішенні КС, «такі організації не звільняються від сплати судового збору в разі звернення до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством».

Проте навряд чи авторам музики, як і іншим митцям, варто засмучуватись. Урешті-решт необхідність сплати судового збору не є перепоною для захисту авторських прав, якщо вони дійсно були порушені. Але він частково захистить тих, чиї майнові чи суміжні права спробують оскаржити недобросовісні конкуренти.

За матеріалами газети «ЗіБ» №49 (1139) 07.12—13.12.2013 (автор Василь Колішний).