Рішенням Новокаховського міського суду Херсонської області скасовано постанову інспектора СРПП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, якою водія було притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною п’ятою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (заборона зупинки чи стоянки транспортних засобів на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (крім випадків вимушеної стоянки), а так само створення перешкод водіям з інвалідністю або водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у зупинці чи стоянці керованих ними транспортних засобів, неправомірне використання на транспортному засобі розпізнавального знака «Водій з інвалідністю»).
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії інспектора СРПП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області протиправними та скасувати постанову останнього про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною п’ятою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (заборона зупинки на стоянці для водіїв з інвалідністю).
Свої вимоги позивач обгрунтував тим, що він не порушував правила дорожнього руху, при керуванні автомобілем раптово відчув погіршення фізичного стану, через що був вимушений зупинитися на стоянці для водіїв з інвалідністю, оскільки хворіє на онкологічне захворювання, та має 2 групу інвалідності. Всі ці обставини він повідомив інспектору, надав для ознайомлення епікриз хвороби, але останній це проігнорував, та, не роз`яснивши позивачу його прав, склав постанову про накладення штрафу, не вручивши при цьому її копію правопорушнику.
Як зазначив суд у своєму рішенні, презумпція невинуватості застосовується і до адміністративних правопорушень. Таку позицію констатував і Європейський суд з прав людини, зокрема у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року.
Таким чином, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, яка притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Вчинення правопорушення, за яке особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, має бути підтверджено доказами, з яких будуть вбачатися достовірні обставини, які мають значення для вирішення справи.
Наведені позивачем обставини щодо раптового погіршення самопочуття, в зв`язку із чим він змушений був терміново зупинитись, можуть розцінюватись як підстави для вимушеної зупинки, яка спричинена станом учасника дорожнього руху.
Враховуючи, що відповідачем жодного доказу правомірності прийнятого ним рішення на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, суду не надано, доводи позивача щодо його невинуватості залишились не спростованими. Таким чином, оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача - закриттю.
Разом з тим суд констатував, що оскільки інспектор діяв у відповідності до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, вимоги позивача в частині визнання таких дій протиправними задоволенню не підлягають.
Тож суд частково задовольнив позов водія до інспектора СРПП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
За рішенням суду постанову інспектора СРПП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області про застосування адміністративного стягнення, передбаченого частиною п’ятою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу у розмірі 1700,00 грн. скасовано, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача- закрито.
Ознайомитись із рішеннями Новокаховського міського суду Херсонської області можна в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/