flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Тризуб може перетворитись на основний герб України

23 серпня 2013, 09:01

       З Конституції України можуть вилучити згадку про великий державний герб, адже за 22 роки незалежності його так і не затвердили, пише в матеріалі «Україна може залишитись без великого герба» кореспондент служби  ВВС Україна Віталій Червоненко. Таку ідею виношують в Конституційній асамблеї й підтримують деякі історики та геральдисти.

Звичний нам золотий тризуб на синьому щиті – це малий герб, який є символом княжої держави Володимира Великого. Його затвердили постановою парламенту 19 лютого 1992 року.

Коли ж в 1996 році ухвалювали Конституцію і в 20-й статті розписували державні символи, то розділили державний герб на дві частини – великий та малий.

«За пропозицією геральдичного товариства до тексту Основного закону включили тільки один герб. Проте в конституційну ніч після суперечок записали малий та великий», - розповів BBC Україна Андрій Гречило, співавтор малого державного герба.

При цьому великий герб описали поверхнево: його обов’язковими елементами мають бути малий герб та символ Війська Запорізького. Точне його зображення мала ухвалити Верховна Рада двома третинами голосів.

За словами пана Гречила, ще в 1991 році він розробив проект великого герба, проте тоді його затвердження заблокували. Малий герб став результатом компромісу з комуністичною більшістю у Верховній Раді.

Після 1996 року було створено кілька державних комісій, які розробляли проекти великого герба.

Було досягнуто попередньої згоди, що елементами великого герба будуть тризуб, галицький лев та козак з рушницею. Проте деталі тонули в суперечках, й жоден проект не міг претендувати на 300 голосів у сесійному залі.

При цьому експерти визнають, що з точки зору геральдики, великий державний герб Україні не властивий.

«Великі герби, як правило, мають країни з монархічним устроєм та традиціями. В таких державах як Російська чи Австро-Угорська імперії з новими територіальними надбаннями змінювалися титулатура монарха й великий герб», - пояснює Андрій Гречило.

Великий герб зазвичай з’являється тоді, коли в державу входять кілька самобутніх територій зі своїми традиційними символами.

Експерт стверджує, що сьогодні великі герби використовуються тільки главами держав або вищими державними органами. В структурах державної влади зазвичай використовують прості герби.

«Нинішній український герб апелює до ідеї соборності. Тризуб був затверджений ще у 1918 році, він несе ідею об’єднання українських земель, апелюючи до спадку Київської Русі. Для України великий герб як такий не потрібен. Сенсу в затверджені великого герба дійсно немає. Час, коли це можна було зробити безболісно, вже минув. Існуюча символіка сприйнята країною й себе виправдала», - підсумовує пан Гречило.

«Розпочинати через майже чверть століття існування держави дискусію про структуру чи будову герба недолуго. Ми маємо герб, і починати знову розмови кого і як помістити на великий державний герб недоречно», - сказав BBC Україна історик та мистецтвознавець Вадим Скуратівський.

Голова Конституційної асамблеї Леонід Кравчук теж підтримує ідею вилучення поняття великого герба. На його думку, нинішній малий герб має отримати повноправний статус.

«Було б дуже добре ще тоді узаконити великий герб. Проте цього не сталося, час втрачено В Конституції ми маємо ввести одне поняття – герб, без малого чи великого. Коли будемо в жовтні виносити на затвердження асамблеї концепцію змін Конституції, то запропоную такий варіант», - сказав пан Кравчук.

Повний матеріал можна переглянути на сайті ВВС-Україна