flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Правило Міранди

14 серпня 2013, 16:49

        На офіційному сайті Верховної Ради України з’явився матеріал «Правило Міранди» на службі в міліції», в якому роз’яснюються певні особливості здійснення працівниками міліції своїх повноважень. Пропонуємо вашій увазі його короткий виклад.

Громадянин А. Боренко з м. Ромни Сумської області звернувся до редакції із запитанням,  чи має міліція при затриманні повідомляти громадянам про їхні права за прикладом поліцейських, яких ми спостерігаємо в закордонних фільмах?

На запитання юрист Я. Грущинський відповів наступне:

«У США обов'язок поліцейських зачитати затриманому його права називається «правилом Міранди». Виникло воно після історичної справи Ернесто Міранди проти штату Арізона. Тоді підсудний зміг домогтися, щоб його свідчення виключили з матеріалів справи у зв'язку з тим, що давав він їх, не знаючи про своє право зберігати мовчання. Міранду, до слова, все-таки засудили, тільки на підставі інших доказів. Але відтоді, а точніше з 1966 року, Верховний Суд Сполучених Штатів ухвалив, що будь-яка інформація, отримана від затриманого під час допиту до того, як йому зачитали його права, не може вважатися припустимим доказом.

В Україні є своє «правило Міранди», воно закріплене Законом «Про міліцію». Там записано, що при затриманні або арешті міліціонер повинен обов'язково повідомити мотиви затримання й указати на право оскаржити його в суді. Також правоохоронець має усно роз'яснити першу частину статті 63 Конституції про відсутність відповідальності за відмову давати свідчення проти себе, членів родини або близьких родичів і мовчання до приїзду захисника. Крім того, затриманому повинні вручити письмову пам'ятку про його конституційні права, у тому числі право захищати себе особисто або користуватися послугами адвоката.

Зміст фраз, які звучать при затриманні в Україні, дуже подібний до того, що говоритися в таких ситуаціях у Сполучених Штатах. Є тільки одна відмінність: якщо український правоохоронець забуде зачитати затриманому його права, це не матиме ніяких юридичних наслідків».