15-16 грудня 2014 року з робочим візитом Україну відвідала делегація Ради Європи з метою сприяння органам влади України у виконанні рішень Європейського суду з прав людини щодо неналежних умов тримання під вартою, а також у запровадженні ефективних засобів відшкодування за такі порушення.
Проблеми щодо забезпечення належних умов тримання під вартою, поводження з такими особами існують у багатьох країнах. Про це зазначив Голова Ради пенологічної співпраці Ради Європи, радник Міністра юстиції Італії Мауро Пальма під час зустрічі у ВССУ, участь в якій також взяли юрист та колишній прокурор Князівства Андорра Жоан-Мікель Расканьєрес, представники Департаменту виконання рішень ЄСПЛ Олександр Овчинніков та Єва Конечна, Урядовий уповноважений України у справах ЄСПЛ Наталія Севостьянова та її колеги Ольга Давидчук та Інна Ліньова. ВССУ представляли заступник Голови Станіслав Кравченко, судді судової палати у кримінальних справах Михайло Вільгушинський та Жанна Єленіна, а також – помічник заступника Голови Юрій Хім’як та начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Михайло Вайнагій.
Експертів цікавила думка суддів ВССУ щодо запровадження в Україні відповідних механізмів для удосконалення нинішньої системи реагування на подібні скарги.
Заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко зауважив, що система заходів для вирішення цих питань в Україні існує, однак, безперечно, потребує удосконалення. Відповідно до норм законодавства контроль за дотриманням законних прав та інтересів засуджених і осіб, узятих під варту, зокрема й забезпечення належних умов їх утримання, належить до компетенції прокуратури та пенітенціарної служби. Власне, ці відомства у випадку, якщо є відповідні звернення засудженого, захисту чи родичів, зобов’язані негайно реагувати на порушення. Неналежне виконання цих обов’язків і призводить до того, що передбачений законодавством механізм не завжди ефективний. Тому, на думку Станіслава Кравченка, необхідно вжити заходів для підвищення ефективності роботи існуючої системи.
Суддя ВССУ Михайло Вільгушинський відзначив важливість врахування в діяльності судів загальної юрисдикції практики ЄСПЛ, а також запровадження європейських стандартів під час реформування судової системи України, одним із основних завдань якого є забезпечення ефективного захисту прав та свобод громадян. Особливу увагу, підкреслив суддя, слід приділити вирішенню питань щодо неналежних умов утримання осіб під вартою та відсутності на національному рівні ефективних засобів судового контролю та судового захисту таких осіб. Відсутність превентивних засобів захисту не дозволяє відслідковувати і запобігати порушенню прав затриманих осіб. Суттєвого покращення потребує стан матеріально-побутових умов, в яких утримуються особи, відносно яких обрано запобіжний захід – тримання під вартою.
Водночас Михайло Вільгушинський підкреслив вагому роль судів у процесі забезпечення прав осіб, що утримуються під вартою, звернувши увагу на необхідність продовження належного реагування на заяви осіб про порушення їх прав як під час досудового слідства, так і судового розгляду.
До вирішення обговорюваної проблеми, переконана суддя ВССУ Жанна Єленіна, слід підійти комплексно й на законодавчому рівні урегулювати питання щодо відповідальності адміністрації установ тримання під вартою та виконання покарань.
За результатами проведених консультацій експерти РЄ напрацюють відповідні рекомендації, які органи державної влади України зможуть використати для ефективного виконання відповідних рішень ЄСПЛ.
З оригіналом повідомлення можна ознайомитись на сайті ВССУ за посиланням.