Новокаховським міським судом Херсонської області на виконання листа ТУ ДСА України в Херсонській області від 14.03.2013 року вих. №423/3, відповідно до листа ДСА України від 11.03.2013 року вих. №10-1315/13 було проведено вивчення проекту Інструкції з діловодства в місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим, за результатами якого надаємо наступні зауваження та пропозиції.
Пунктом 5.18. проекту Інструкції визначено, що працівники апарату суду, що користуються електронною поштою, несуть персональну відповідальність за порушення вимог пункту 1.5 цієї Інструкції, проте, такого пункту в проекті не існує.
Пунктом 7.3 проекту Інструкції запропоновано з метою підвищення оперативності пошуку документів судові справи (матеріали кримінального провадження) розміщувати згідно з номенклатурою справ, на корінцях обкладинок справ вказувати реєстраційні номери або індекси згідно з номенклатурою. Судові справи на належать до номенклатури справ і до неї не включаються згідно з нормами діючої Інструкції з діловодства, яку пропонуємо залишити в силі. Крім того, пп. «г» п. 4.2.2. 26.8. «Інструкції про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду» у графі “Номер (тому, частини)” для судових справ зазначається єдиний унікальний номер справи, що був присвоєний при реєстрації в суді. Пропонуємо розміщувати судові справи та матеріали (в тому числі, для зберігання в архіві) за номерами провадження.
Вважаємо необхідним просити уточнення положення пункту 8.1.8. проекту Інструкції стосовно того, що всі наступні документи, пов'язані з попереднім вхідним процесуальним документом, реєструються із фіксацією номера первинного документа, генерованого під час реєстрації автоматизованою системою документообігу суду. А саме, яким чином має здійснюватись зазначена фіксація, включенням попереднього номера до номерів наступних документів, чи автоматичним пов’язуванням. Крім того, процесуальні документи переважно долучаються до певної справи, і більш доцільним було б обов’язкове їх пов’язання саме зі справою.
Також проектом передбачено, що реєстраційний номер вхідного процесуального документа міститиме номер за порядком у поточному році, що формується автоматизованою системою документообігу суду автоматично, та через дріб – рік реєстрації (дві цифри). В зв’язку з цим вважаємо за потрібне внести пропозицію щодо уніфікації реєстраційних номерів для процесуальних та непроцесуальних документів, оскільки на даний час всі зазначені документи реєструються в автоматизованій системі як вхідна кореспонденція зі структурою номера, яка містить код суду/порядковий номер документа/рік реєстрації.
Наявні питання щодо можливості реалізації вимог пункту 8.1.15. проекту щодо реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду повідомлення відділення пошти про вручення або невручення процесуального документа учасникам судового процесу (судового провадження).
Просимо доповнити перелік індексів для реєстрації та обліку судових справ (матеріалів кримінального провадження) в місцевому загальному суді індексом «1-» для реєстрації кримінальної справи (в порядку КПК України 1960 року), оскільки певний час вони ще будуть продовжувати розглядатись місцевими загальними судами.
Вважаємо доцільним отримати в Інструкції визначення формулювань «статистична картка» та «інформаційна картка» в зв’язку з наявністю в проекті Інструкції вимог щодо:
- вилучення, обробки та надсилання за належністю заповнених статистичних карток на осіб, стосовно яких розглянуто матеріали кримінального провадження (п. 9.1.12);
- вилучення, обробки та надсилання за належністю заповнених інформаційних карток на осіб, стосовно яких розглянуто матеріали кримінального провадження (9.1.15).
В п. 11.2. проекту Інструкції пропонуємо виключити слова «клопотання про скорочення строку позбавлення спеціального права (керування транспортним засобом чи річковим маломірним судном, полювання)» в зв’язку з тим, що ст. 320 КУпАП, яка регулювала зазначене питання, виключена на підставі Закону №586-VI (586-17) від 24.09.2008 року.
Положення проекту Інструкції, які регулюють порядок приймання, обліку і зберігання речових доказів та особистих документів у судових справах (матеріалах кримінального провадження) пропонуємо привести у відповідність до Кримінального процесуального кодексу України, ЗУ «Про виконавче провадження», постанови Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 р. № 1104 «Про реалізацію окремих положень Кримінального процесуального кодексу України», «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 р. № 1340, «Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду», затвердженої спільним наказом Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації України від 27.08.2010 року №51/401/649/471/23/125.
Крім того, відсутні пункти, на які посилаються відповідні норми проекту Інструкції, як то «Звернення до виконання судового рішення в частині речових доказів проводиться згідно з вимогами, зазначеними в розділі ___ Інструкції (п. 13.11)» та «Вимоги, зазначені в пунктах ____, установлені й щодо обліку речових доказів у справах про адміністративні правопорушення (п. 13.12)».
Також, у п. 14.5. проекту в реченні «Виконуються вимоги пункту ____ Інструкції щодо протоколу (журналу) судового засідання» відсутній відповідний номер пункту.
Згідно з пунктом 16.3. проекту Інструкції, для матеріалів кримінального провадження, що надійшли від органів досудового розслідування, і які надані суду за результатами проведення підготовчого судового засідання, може бути використана та обкладинка, у якій надійшли матеріали кримінального провадження, за умови її належної якості та цілісності. При цьому на обкладинці заповнюються необхідні реквізити суду, єдиний унікальний номер справи (матеріалів кримінального провадження), тощо.
Вважаємо за потрібне визначити Інструкцією порядок поводження з матеріалами досудового розслідування (кримінальне провадження), які надаються суду органами прокуратури в порядку ч. 1 ст. 317 КПК України в підготовчому судовому засіданні. Згідно з вимогами ст. 317 КПК України, документи, інші матеріали, надані суду під час судового провадження його учасниками, долучаються до обвинувального акта і є матеріалами кримінального провадження (кримінальною справою). В зв’язку з цим, варто врегулювати Інструкцією питання, чи слід повертати органам прокуратури після розгляду кримінального провадження надані згідно ухвали суду в підготовчому судовому засіданні матеріали досудового розслідування (кримінальне провадження).
Водночас звертаємо увагу, що п. 16.4 проекту Інструкції визначає послідовність підшивання документів до матеріалів кримінального провадження, відмінну за змістом від положень п. 16.3.
Пропонуємо врегулювати Інструкцією з діловодства порядок виконання вироку відносно засудженого в частині позбавлення його спеціального права (керувати автомобілем тощо)
Щодо порядку виконання вироку, за яким особі призначено покарання у вигляді сплати штрафу, слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 26 Кримінально-виконавчого кодексу України, в разі несплати засудженим штрафу у передбачений законом строк суд розглядає питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону.
Виходячи з цього, пропонуємо виключити з проекту Інструкції положення про направлення виконавчого листа про примусове стягнення штрафу, тим більше, повторне в разі повернення виконавчого листа без виконання, як це пропонується п. 18.14 проекту Інструкції. Крім того, пропонуємо врегулювати порядок постановки на розгляд суду питання про розстрочку виплати несплаченої суми штрафу або заміну несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до закону, а саме, за чиїм поданням чи клопотанням суд має прийняти зазначене питання до розгляду.
Також доцільно було б врегулювати порядок здійснення контролю за виконанням вироку, за яким особі призначено покарання у вигляді сплати штрафу: контроль здійснюється суддею, який виніс вирок, чи відповідальним працівником апарату суду.
Відповідно до пункту 18.17. проекту, якщо до особи, яку засуджено до позбавлення чи обмеження волі, застосовано примусове лікування від хвороби, що становить небезпеку для здоров'я інших людей (туберкульоз, психічні, венеричні захворювання, СНІД, лепра, хронічний алкоголізм, наркоманія тощо), копія вироку направляється обласному (міському) наркологічному диспансеру за місцем відбування покарання засудженим, а там, де його немає, - центральній районній лікарні та органу внутрішніх справ за місцем проживання засудженого. Проте, туберкульоз, психічні, венеричні захворювання, СНІД, лепра лікуються не в наркологічних диспансерах, а в інших медичних закладах. Тому доцільно було б переформулювати цей пункт, зазначивши, наприклад, «спеціалізованому (профільному) медичному закладу».
Просимо також врегулювати порядок звернення до виконання судового рішення, за яким до особи застосовуються примусові заходи медичного характеру, за умови, коли особа не перебуває під вартою та не знаходиться на лікуванні у медичній установі.
Розділ ІV проекту «Архівна робота в суді» та відповідні додатки повністю дублюють існуючу «Інструкцію про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду», затверджену наказом Державної судової адміністрації України 15.12.2011 року №168.
В Додатку 24 до проекту Інструкції в графі 3 «Журналу обліку апеляційних скарг, подань прокурорів у справах про адміністративні правопорушення» пропонуємо замінити слово «протест» на «подання», оскільки, за вимогами ст. 288, 290 КУпАП, прокурор вносить подання на постанову про адміністративне правопорушення, а не протест.
В додатку 26а проекту Інструкції вважаємо за необхідне внести виправлення щодо формулювання статусу особи, яку має доставити конвой, оскільки КПК України 2012 року було скасовано поняття «підсудний», замість нього на стадії судового провадження введено поняття «обвинувачений».
В Додатку 35 до проекту Інструкції внести зміни до порядку набрання судовим наказом законної сили. Згідно з чинним ЦПК України, право боржника на заперечення проти судового наказу врегульоване ст. 105 ЦПК України, а набрання судовим наказом законної сили – ст. 106 ЦПК.
В обліково-статистичну картку на кримінальне провадження пропонується додати поля для внесення відомостей щодо добровільної сплати присуджених згідно вироку суду судових витрат (наприклад, вартість проведення експертизи НДЕКЦ).
Додаток 42 до проекту Інструкції «Журнал прийому громадян» пропонуємо привести у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року №348 «Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації».
Насамкінець слід зазначити, що пункти, які зазначені як посилання для Додатків, не відповідають пунктам проекту Інструкції. Так, в заголовку Додатку 42 зазначено, що цей документ розшифровується п. 3.8 Інструкції, в той час, як в проекті порядок ведення Журналу прийому громадян встановлюється п. 26.8.