Новокаховський міський суд Херсонської області діє на підставі Закону України від 07.07.2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів», належить до місцевих загальних судів, є судом першої інстанції. До його складу входять голова суду, його заступник та судді.
Організаційне забезпечення роботи Новокаховського міського суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату. Керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення. Добір працівників апарату суду здійснюється на конкурсній основі.
Кожний суддя Новокаховського міського суду має помічника, правовий статус і умови діяльності якого визначаються Законом «Про судоустрій і статус суддів» та Положенням про помічника судді, затвердженим Радою суддів України. Помічники суддів прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до апарату суду, на них поширюється дія Закону України «Про державну службу».
Законом визначено такі повноваження місцевого суду: розгляд віднесених процесуальним законом до його підсудності цивільних, кримінальних, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.
Очолює Новокаховський міський суд Херсонської області голова суду. Голова суду здійснює наступні повноваження: представлення суду як органу державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами; визначення адміністративних повноважень заступника голови суду; контроль ефективності діяльності апарату суду, внесення начальнику територіального управління Державної судової адміністрації України подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства; видання на підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади відповідного наказу; повідомлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про наявність вакантних посад у суді в десятиденний строк з дня їх утворення; забезпечення виконання рішень зборів суддів місцевого суду; контроль ведення в суді судової статистики, забезпечення інформаційно-аналітичного забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства; забезпечення виконання вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду; внесення на розгляд зборів суду пропозицій щодо кількості та персонального складу слідчих суддів; здійснення інших повноважень, визначених законом.
Голова суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.