flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Парламент вирішив стягувати судовий збір за розгляд справ про адміністративні проступки

04 жовтня 2013, 11:47

      Народні депутати розширили перелік випадків, у яких стягуватиметься судовий збір. Не омине цієї долі й розгляд справ про адміністративні правопорушення. Крім цього, у низці випадків ставки збору пропонується збільшити та привести у відповідність до позовних вимог.

Додаткові виплати

Проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо сплати судового збору)» (№0973) підготував і подав до парламенту Уряд. Як зазначається в пояснювальній записці, відсутність положень, які дозволяли б компенсувати затрати, пов’язані з розглядом справ про адміністративні правопорушення, призводить до того, що видатки фактично лягають на держбюджет. Натомість, переконує Кабмін, платити мали б особи, щодо яких судом винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

Тому урядовці запропонували доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення новою ст. 401. Відповідно до неї «судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення». Збір у такому випадку становитиме 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Наразі це 34,41 грн.

Відразу після прийняття закону в ЗМІ з’явилась інформація, що тепер сплачувати збір доведеться водіям - за оскарження несправедливо накладених штрафів за порушення Правил дорожнього руху. Разом з тим, очевидно, їх це положення не торкнеться, адже нині вони платять судовий збір за подання адміністративного немайнового позову. При цьому сплачувати його слід відразу, а не після ухвалення рішення.

Натомість новації стосуватимуться тих правопорушників, долю яких вирішує суд. Так, у разі визнання їхньої провини, крім накладеного стягнення, їм доведеться сплатити й судовий збір. Звичайно ж, якщо суд повірить у невинуватість особи - нічого платити не доведеться.

Скаржитися стане дорожче

Разом з тим документ містить і норми, які зачеплять тих, хто оскаржуватиме рішення про притягнення до адміністративної відповідальності. Так, якщо зараз судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 0,03 розміру м.з.п., то в разі прийняття такого закону - 0,06 від неї, тобто 68,82 грн.

Так само вдвоє зросте й плата за подання адміністративного позову майнового характеру. Наразі вона становить 1% від вимог, але не менш ніж 0,1 розміру мінзарплати та не більш ніж дві (114,7-2294 грн.) Відповідно ж до новацій відбудеться зростання до 2% від вимог і йтиметься про проміжок від 1,5 до 4 м.з.п. (1720,5-4588 грн.)

Водночас установлено, що під час подання адмінпозову майнового характеру слід сплатити лише 10% від ставки судового збору. Решта суми залежно від рішення стягуватиметься з позивача або відповідача.

Подорожчають і звернення до загальних судів. Так, збір за подання заяви немайнового характеру збільшиться з нинішніх 0,1 до 0,2 розміру мінімальної зарплати (229,4 грн.). До цієї ж суми збільшиться й збір за позовну заяву за розірвання шлюбу.

Також установлено диференційовану шкалу розміру ставки судового збору за позовні заяви про відшкодування моральної шкоди. Так, якщо ціна позову менша за 5 м.з.п. (5735 грн.) - заплатити доведеться 0,2 розміру «мінімалки». Якщо позивач вимагатиме компенсації до 50 мінімальних зарплат - збір становитиме 5% від ціни позову, а якщо ще більше - 10%.

Змінено й правила сплати судового збору при розгляді справ про банкрутство. Так, збір із «заяв кредиторів про порушення справ про банкрутство, а також із заяв кредиторів, які звертаються із майновими вимогами до боржника після оголошення справи про банкрутство», становитиме 1% від ціни позову (суми майнових вимог), але не менш ніж 1,5 і не більш ніж 10 розмірів м.з.п. (1720,5-11470 грн.).

Закон має набути чинності з наступного дня після опублікування, а тому можна очікувати, що вже найближчим часом бюджет отримає додаткові кошти для фінансування судової системи.

 

«Закон і Бізнес» №39 (1129) 28.09-04.10.2013