flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Проект «Я маю право» пояснив, як виконуються рішення суду

14 лютого 2018, 09:41

Проект Міністерства юстиції України «Я маю право» пояснив, як виконуються рішення суду, про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал «Українське право».

Рішення суду – це акт, ухвалений іменем України, яким закінчується розгляд справи в суді. Судовими рішеннями є: ухвали, рішення, постанови, судові накази. Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Судове рішення може виконуватись у добровільному або примусовому порядку. Якщо боржник відмовляється виконувати рішення добровільно, необхідно звернутися до суду, який розглядав справу, із заявою про видачу виконавчого листа.

Виконавчий лист обов’язково має містити: назву і дату видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посаду посадової особи, яка його видала; дату прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування стягувача та боржника, їх місцезнаходження, дату народження боржника - фізичної особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта; резолютивну частину рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; дату набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) і строк пред’явлення рішення до виконання.

Далі потрібно звернутися із заявою до державної виконавчої служби або приватного виконавця. Виконавчий лист може бути пред’явлений до примусового виконання протягом трьох років.

Знайти потрібний підрозділ державної виконавчої служби можна за посиланням  https://minjust.gov.ua/str_ust_der, а обрати приватного виконавця: https://erpv.minjust.gov.ua.

Далі потрібно сплатити авансовий внесок до органу державної виконавчої служби, куди буде подано виконавчий лист (https://minjust.gov.ua/dep/ddvs/rekviziti-depozitnih-rahunkiv-ta-rahunkiv-dlya-avansovih-vneskiv) або до приватного виконавця. Розмір внеску: 2 % суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати (до 37230 грн).

Авансовий внесок не сплачується у справах щодо: стягнення заробітної плати, поновлення на роботі, пенсійних, соціальних виплат, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи; стягнення аліментів; відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення; у яких стягувачем є державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби; у разі виконання рішення Європейського суду з прав людини.

Грошові суми, стягнуті з боржника (у тому числі одержані від реалізації майна боржника), зараховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби чи рахунок приватного виконавця.

За письмовою заявою стягувача - фізичної особи стягнуті грошові суми перераховуються виконавцем на зазначений стягувачем рахунок у банку або іншій фінансовій установі чи надсилаються на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за його рахунок, крім переказу аліментних сум.

Якщо виконавець недобросовісно виконує рішення, то на нього можна подати скаргу. Скаргу на державного виконавця можна подати до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, Міністерства юстиції: 01001 м.Київ, вул.Городецького, 13 або суду.

Скаргу на приватного виконавця можна подати до Міністерства юстиції або суду.

Умисне невиконання рішення суду, що набрало законної сили, або перешкоджання його виконанню карається штрафом від 8500 грн до 17000 грн або позбавленням волі на строк до трьох років.